Definicja
Zespół kanału łokciowego (zespół rowka nerwu łokciowego; łac. syndroma canalis ulnaris, ang. cubital tunnel syndrome) – zespół chorobowy wywołany uciskiem na nerw łokciowy. Choroba związana jest ze zwężeniem kanału łokciowego (struktura anatomiczna utworzona przez nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, więzadło ramienno-łokciowe i rozcięgno położone pomiędzy głowami zginacza łokciowego nadgarstka). Przyczynami zwężenia są urazy, stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe stawów.
Objawy
Schorzenie rozpoczyna się od niedoczulicy, drętwienia, parestezji palców czwartego i piątego, często występują strzelające bóle wzdłuż przyśrodkowej powierzchni przedramienia. Chorzy skarżą się na niezgrabność ręki, jej łatwą męczliwość, zwłaszcza przy ruchach precyzyjnych (np. gra na instrumentach, pisanie na maszynie). W okresie późniejszym mogą wystąpić zaniki mięśniowe dotyczą kłębika i mięśni międzykostnych.
Diagnostyka
Dolegliwości można wywołać, gdy pacjent oprze się na łokciu przy mocno zgiętym przedramieniu. Jeśli funkcja mięśni zginacza głębokiego palców i zginacza łokciowego nadgarstka są upośledzone to znaczy, że uszkodzenie jest zlokalizowane powyżej łokcia (gałązki do tych mięśni zlokalizowane są powyżej łokcia).
Leczenie nieoperacyjne
Leczenie zachowawcze polega na czasowym unieruchomieniu łokcia (łuska gipsowa) w pozycji wyprostnej. Kolejna metoda to wyrobienie u pacjenta odpowiednich nawyków: siedzenia z dłońmi na kolanach i stawami łokciowymi zgiętymi pod kątem nie więcej niż 30 stopni lub nie opierania się o łokcie.
Leczenie operacyjne
Zabieg polega na odbarczeniu pnia nerwu łokciowego. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia w znieczuleniu przewodowym (znieczulenie ograniczone do miejsca operowanego) lub ogólnym.
Źródło:
pl.wikipedia.org
R. Mazur i wsp. „Podstawy kliniczne neurologii“