Jasny stolec
Jasny stolec - obecność śluzu lub ropy w stolcu jest bezwzględnym wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza, gdyż może świadczyć o wystąpieniu choroby zapalnej jelita grubego.
Przyczyny jasnego stolca
_ choroby zapalne jelita grubego (choroba Leśniowskiego - Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
_ choroby zapalne odbytu (przetoka, ropień)
_ nowotwór jelita grubego
Rozpoznanie
Diagnostyka występowania jasnego stolca rozpoczyna się od wywiadu z chorym na konsultacji lekarskiej. Wywiad mogą pojawić się pytania:
_ od kiedy pojawia się śluz lub ropa
_ czy objawy pojawiały się w przeszłości
_ czy wystąpują dodatkowe objawy: ból, biegunka, zaparcia
_ czy chory miał wykonywaną kolonoskopię lub inne badania diagnostyczne
_ czy chory ma zdiagnozowane choroby zapalne jelita grubego (choroba Leśniowskiego - Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
Badanie
Zazwyczaj badanie proktologiczne wystarcza do zdiagnozowania problemu i oceny błony śluzowej odbytnicy. Lekarz może zalecić badania dodatkowe - w zakresie diagnotyki laboratoryjnej: morfologia, OB, diagnostyki endoskopowej: rektoskopia, kolonoskopia oraz biopsja błony śluzowej odbytnicy w celu badania mikroskopowego
Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu pochodnych sulfosalazyny, mesalazyny i sterydów w postaci czopków, tabletek i wlewek doodbytniczych oraz leków immunosupresyjnych w chorobach zapalnych jelita grubego. O rodzaju i ilości przyjmowanych leków decyduje lekarz.
W chorobach zapalnych jelita grubego zalecana jest dieta bezmleczna, bez ostrych przypraw i alkoholu.
Źródło:
P. Grochowicz, M. Kołodziejczuk, A. Ziembikiewicz. Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego. Borgis Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 2004.
Zdjęcia:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/E_coli_at_10000x%2C_original.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Bristolska_skala_uformowania_stolca.png