Magnevist środkiem kontrastowym zlecanym do badań z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Jest dobrze tolerowany i tylko w rzadkich przypadkach wywołuje zazwyczaj łagodne, miejscowe lub ogólne działania niepożądane. Magnevist wydala się przez nerki prawie całkowicie w ciągu doby.
Wskazania do stosowania kontrastu Magnevist:
_ przy badaniu rezonansu magnetycznego głowy i rdzenia kręgowego, przy podejrzeniu oponiaka, nerwiaka osłonkowego (nerwu słuchowego), guzów naciekających (np. glejaka) i przerzutów; do uwidaczniania małych i (lub) izointensywnych guzów; przy podejrzeniu nawrotu po leczeniu operacyjnym lub radioterapii; w celu różnicowania rzadko występujących nowotworów, takich jak: naczyniaki płodowe, wyściółczaki i mikrogruczolaki przysadki oraz dla lepszego określenia topografii guzów pochodzenia pozamózgowego. Dodatkowo Magnevist umożliwia różnicowanie guzów wewnątrzrdzeniowych i zewnątrzrdzeniowych, uwidacznianie guzów litych i torbielowatych w rdzeniu, określenie topografii guza wewnątrzrdzeniowego.
_ przy badaniu rezonansu magnetycznego w celu zobrazowania następujących okolic: twarzoczaszka, okolice szyi, klatka piersiowa wraz z sercem i jamą brzuszną, piersi u kobiet, miednica, układ kostno - stawowy oraz naczynia całego ciała.