Założenie wkładki domacicznej (wkładka antykoncepcyjna, spirala) to jednorazowy zabieg wywołujący długotrwałe działanie antykoncepcyjne..
- Wkładka domaciczna nie zwierająca środków antykoncepcyjnych - zapobiega ciąży w wyniku jałowego odczyny zapalnego spowodowanego obecnością w macicy ciała obcego
- Wkładka domaciczna zawierająca środki farmakologiczne - wywiera wpłym antykoncepcyjny przez działanie miejscowe, ograniczone jedynie do endometrium i szyjki macicy (działanie progesterony czyni endometrium) niezdolnym do implantacji zarodka
Zalecenia
Metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety, które nie rodziły lub z grupy ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wkładka zalecana jest zwłaszcza:
- kobietom posiadającym potomstwo i pozostającym w stałym związku, które potrzebują długotrwałej antykoncepcji
- pacjentkom z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej (w przypadkach zakrzepicy żylno-tętniczej, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, palaczki tytoniu powyżej 35 roku życia )
- w celu leczenia nadmiernych krwawień miesięcznych (dotyczy wkładki zawierającej hormon)
Sposób przygotowania do zabiegu
Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego (w 3-4 dniu cyklu). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych.
Jak wygląda zabieg
Wkładka antykoncepcyjna (sprirala) przeważnie zakładana jest w gabinecie ginekologicznym. Jednak ze względu na możliwość odczuwania bólu, niektóre pacjentki decydują się na wykonanie zabiegu w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym na sali zabiegowej. Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz ultrasonograficzne w celu oceny budowy macicy oraz położenia szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnego aplikatora lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do jamy macicy. Po wyjęciu aplikatora wkładka rozpręża się, przyjmując właściwy sobie kształt i położenie. Po zakończeniu zabiegu lekarz wykona badanie ultrasonograficzne w celu weryfikacji prawidłowego ułożenia wkładki w jamie macicy. Po upływie tygodnia należy wykonać kolejne badanie kontrolne w celu sprawdzenia położenia wkładki oraz oceny samopoczucia pacjentki.
Zabieg na NFZ lub prywatnie
Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Założenie wkładki może być wykonane prywatnie, opłacone z kieszeni pacjentki zgodnie z cenikiem przychodni lub szpitala.
Autor: Marcin Goleń
Bibliografia:
- Beck William jr.. Położnictwo i ginekologia. Wydawnictwo medyczne Urban & Partner. Wrocław, 1995.
- Lindert O., Tomaszewska K., Graboski J.P. Ginekologia i położnictwo. Edra Urban & Partner. Wrocław 2017.
- https://www.arciszewski.pl