Plastyka brzucha (abdominoplastyka) polega na nacięciu skóry podbrzusza nad spojeniem łonowym od kolca biodrowego przedniego górnego lewego do prawego (możliwe są inne rodzaje cięć), a także wokół pępka. Po odwarstwieniu skóry i tkanki podskórnej do wysokości łuków żebrowych i wyrostka mieczykowatego oraz po oddzieleniu pępka, zeszywa się w 2 warstwach rozstęp mięśni prostych brzucha (jeśli jest obecny). Odcina się nadmiar odpreparowanej skóry i tkanki podskórnej i wyłania nowe miejsce na przemieszczony pępek. Następnie zakładane są szwy na tkankę podskórną (głębokie i powierzchowne) oraz skórę (śródskórny wchłanialny oraz pojedyncze niewchłanialne na pępek). Po zabiegu zakładane są dreny ssące oraz plasterki sterylne na ranę, opatrunek. oraz gorset.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent wymaga 3 dniowego pobytu w klinice.
Przygotowanie do zabiegu polega na wykonaniu badań diagnostycznych: grupa krwi, morfologia + rozmaz, OB, antygen HBs, HIV, sód, potas, glukoza, mocznik, kreatynina, układ krzepnięcia (czas protrombinowy, INR, APTT), badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej (ważne 2 lata), EKG. Pacjenci w dniu operacji - na 6 godzin bez jedzenia i picia przed operacją, przeciwwskazana obecność cech infekcji w organiźmie oraz objawów powodujących dyskomfort psycho-fizyczny. Zakaz przyjmowania w ciągu 2 tygodni od operacji leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna) oraz leków przeciwkrzepliwych a także tabletek antykoncepcyjnych przez miesiąc przed operacją. Zabieg nie może być wykonany tuż przed miesiączką i w pierwszych dniach cyklu.
Przeciwwskazania: choroby układowe, cukrzyca, zaburzenia psychiczne, zaburzenia krzepnięcia, duże przepukliny brzuszne; przeciwwskazania względne: nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa, padaczka, choroby tarczycy lub inne choroby z powodu których przyjmowane są leki - konieczna konsultacja specjalisty.
Procedury alternatywne: liposukcja powłok brzucha, mini plastyka powłok brzucha, plastyka powłok brzucha z liposukcją, zabiegi dermatokosmetyczne.
Powikłania pooperacyjne: krwawienie, krwiak, wysięk surowiczo-krwisty, infekcja rany, przebarwienia i odbarwienia skóry, dłużej utrzymujące się obrzęki, zasinienia i wylewy podskórne, martwica jałowa tkanki tłuszczowej (sączenie z rany tłuszczu), martwica częściowa skóry, rozejście rany, zwężenie lub martwica pępka, zaburzenia czucia na skórze brzucha, szeroka blizna pooperacyjna (może być przerośnięta), większa asymetria powłok brzucha, widoczne nierówności powłok brzucha, przepukliny pooperacyjne, brak oczekiwanego efektu.
Zalecenia pooperacyjne: ograniczenie siedzenia i leżenia na boku przez 2 tygodnie, wskazane poruszanie się w pozycji pochylonej do przodu przez 2 tygodnie, ograniczenie palenia tytoniu przez okres gojenia rany, noszenie gorsetu uciskowego do 3 miesięcy, utrzymanie jałowości opatrunków do czasu zagojenia rany, po zdjęciu szwów wskazane stosowanie Neomycyny i jałowej gazy na ranki resztkowe, po zagojeniu rany natłuszczanie blizny oliwką dla niemowląt, a po 2 tygodniach od zdjęcia szwów żelami sylikonowymi (Dermatix lub Veraderm) 2-3 x dz. + masaż okrężny opuszkami palców. Oszczędzający tryb życia przez 4 tygodnie, zdjęcie szwów po 7 i 14 dniach, zwolnienie z pracy 4 tygodnie, badania kontrolne u operatora co tydzień (w ciągu pierwszego miesiąca), w razie wystąpienia niepokojących objawów lub dolegliwości pacjent/ka powinien zgłosić się natychmiast do operatora.
Źródło:
Opracowanie własne na podstawie materiałów autorstwa dr Janusza Greese Lyko.
Zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Abdominoplasty_completely_sutured.jpg