Zespoły uciskowe nn. obwodowych np. zespół cieśni nadgarstka :: cena (PLN) od 1000 do 1000

Zespół cieśni nadgarstka (zespół kanału nadgarstka) jest najczęstszą neuropatią uciskową. Dochodzi w niej do mechanicznego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Przyczyny

Zespół cieśni nadgarstka jest występuje szczególnie często u pracujących zaawodowo - piszących na maszynie lub klawiaturze komputera, gdzie powtarzające się urazy i przeciążenie (a także u osób grających na instrumentach muzycznych, podpierających się na rękach przy nadgarstku ustawionym w zgięciu grzbietowym, chodzących o kulach, długo jeżdżących na rowerze, szczególnie górskim, uprawiających gimnastykę sportową) powodują ucisk nerwów przechodzących przez nadgarstek. Innymi czynnikami, które jak wykazano mogą mieć wpływ na rozwój zespołu, to: cukrzyca, niedoczynność tarczycy choroby nerek, ciąża, alkoholizm, otyłość i inne. Słabo nasilone objawy bólowe pojawiają się u większości osób z grup ryzyka. Dobrą wiadomością jest fakt, że w przypadkach niepowikłanych sukces leczenia wynosi niemal 100%, a w przypadkach zaniedbanych ok. 50%.

Objawy

  • Cierpnięcie, mrowienie kciuka, palca wskazującego i środkowego najczęściej po długim bezruchu (np. podczas snu). Charakterystyczne jest pojawianie się drętwień w nocy i nad ranem. Zmusza to chorego do wstania z łóżka i „strzepywania rąk”.
  • Nasilanie się bólu i cierpnięcia palców w ciągu dnia po długotrwałym przebywaniu w wymuszonej pozycji ręki np. jazda na rowerze, chodzenie o kulach, ale także przy intensywnej pracy w przymusowych, niewygodnych pozycjach ręki,
  • Brak czucia opuszków palców pierwszego do trzeciego,
  • Brak precyzji, co objawia się wypadaniem przedmiotów z rąk,
  • Późniejsza - pełna faza choroby to zaniki mięśni kłębu kciuka, który ustawia się w płaszczyźnie dłoni, a efekt ten nazywany jest „ręką małpią”.

Diagnostyka

Diagnostyka obrazowa:

  • Zdjęcie RTG
  • Tomografia komputerowa (CT)
  • Rezonans magnetyczny (MRI).

Testy prowokacyjne to objaw Tinela i objaw Phalena. Objaw Tinela polega na delikatnym uderzaniu w okolicę troczka zginaczy. Test jest dodatni, jeśli chory czuje parestezje w zakresie nerwu pośrodkowego. Objaw Phalena wywołujemy przez maksymalne zgięcie dłoniowe rąk w nadgarstkach. Test jest dodatni, jeśli w czasie krótszym niż 1 minuta pojawiają się parestezje w zakresie nerwu pośrodkowego. Badania elektrofizjologiczne to przede wszystkim badanie szybkości przewodzenia. Jest to badanie pomocnicze, jednak dobrze przeprowadzone daje miarę stopnia ucisku na nerw pośrodkowy.

Leczenie nieoperacyjne

Leczenie nieoperacyjne polega na unieruchomieniu nadgarstka w łusce gipsowej na okres 2-3 tygodni. Łuska może być zakładana tylko na noc lub w nocy i okresowo w ciągu dnia. W przypadku konieczności odłożenia operacji można jednorazowo podać lek steroidowy miejscowo, do kanału nadgarstka.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest zasadniczym sposobem leczenia zespołu kanału nadgarstka. Zabieg polega na przecięciu troczka zginaczy wzdłuż i nie zszywaniu go, co powoduje "odbarczenie" nerwu pośrodkowego. Przecięcie powoduje, że brzegi troczka rozsuwają się, organizm buduje nad nimi bliznę, którą przekształca w nowy, odpowiednio szerszy troczek - nerw pośrodkowy przechodzący przez kanał nadgarstka nie będzie uciskany. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia w znieczuleniu przewodowym (znieczulenie ograniczone do miejsca operowanego) lub ogólnym. Po zszyciu skóry ręka jest unieruchamiana w łusce gipsowej na okres 10-14 dni.

Autor: Marcin Goleń
Źródło:
www.klinikakolasinski.pl
www.chirurgia-reki.zdrowemiasto.pl

Opcje filtrowania

Placówki świadczące usługę

Sortowanie: Nazwa Cena

Liczba znalezionych: 19 - strona 1/2






DLA PACJENTÓW

>> Znajdź placówkę
>> Znajdź operację lub zabieg
>> Znajdź chorobę
>> Regulamin
DLA PLACÓWEK MEDYCZNYCH

>> Korzyści dla placówki
>> Cennik
PORTAL

>> O inicjatywie
>> Kontakt
>> Partnerzy
Copyright © 2008-2024 Zdrowie Dla Wszystkich