Wytworzenie cystostomii nadłonowej

Zabieg wytworzenia cystostomii nadłonowej (wytworzenie przetoki nadłonowej) polega na nakłuciu powłok ciała oraz ściany pęcherza pod kontrolą USG w celu wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego z ujściem na skórę. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie. Aby nakłucie było prawidłowo wykonane, pęcherz musi być wyczuwalny przez powłoki brzucha, a więc wypełniony moczem. Następnie obszar skóry ostrzykuje się lignokainą. Chirurg nacina skórę, do pęcherza moczowego wkłuwa się igłę. Jeśli wypłynie z niej mocz, to znaczy, że nakłucie jest właściwe. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie drugiej igły ze specjalnego zestawu do cystostomii, wewnątrz której znajduje się cewnik. Igłę tę usuwa się z pęcherza, pozostawiając w nim cewnik. Ten zaś przyszywa się do skóry, aby nie wysunął się z pęcherza i nacięcia.

 

Jakie znieczulenie

 

Standardowo stosowane jest ostrzyknięcie w miejscu nakłucia. Zabieg może być wykonany także w krótkim znieczuleniu dożylnym.

 

Na NFZ czy prywatnie

 

Procedura może być wykonana na NFZ, z tytułu prywatnego ubezpieczenia medycznego lub zgodnie z cennikiem prywatnych szpitali.

 

Autor: Marcin Goleń

Bibliografia:

  • red. Andrzej Karwowski. Chirurgia i anestezjologia w praktyce ambulatoryjnej. Państwowy zakład wydawnictw lekarskich, Warszawa 1990.
  • http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/331898
Opcje filtrowania

Placówki świadczące usługę

Sortowanie: Nazwa Cena

Liczba znalezionych: 3556 - strona 1/238






DLA PACJENTÓW

>> Znajdź placówkę
>> Znajdź operację lub zabieg
>> Znajdź chorobę
>> Regulamin
DLA PLACÓWEK MEDYCZNYCH

>> Korzyści dla placówki
>> Cennik
PORTAL

>> O inicjatywie
>> Kontakt
>> Partnerzy
Copyright © 2008-2024 Zdrowie Dla Wszystkich